<<< strona główna

Dom Na Wodzie - DNW

Dodaj do ulubionych, nie będziesz szukał linku

strona główna

Jak powstawał pierwszy w Polsce Dom Na Wodzie.

 

Marzenia się spełniają! Tak pomyślałem kiedy pierwszy raz zaświtał mi pomysł: Dom Na Wodzie! Wszystko jest pierwsze i nowe. Co tydzień muszę odkrywać "Amerykę" :-) Prawie wszystkie osoby mówią mi, że pomysł jest z kosmosu. Wtedy zawsze odpowiadam, że ludzie byli na księżycu zanim ja się urodziłem, a przecież nie mam już 20 lat...

  Patroni medialni Dom Na Wodzie:


CO i DLACZEGO?


 Co to jest Dom Na Wodzie ?


Praktycznie i tanio 

Ponieważ rzeki istnieją od zawsze, a przez efekt cieplarniany prawdopodobnie nie znikną stały sie elementem naszego krajobrazu. Do połowy XIX wieku rzeki używane były raczej jako źródło wody. Właśnie dlatego praktycznie wszystkie miasta powstawały przy rzekach. Woda jako tak jest po prostu niezbędna do życia. W drugiej połowie XIX wieku razem ze rozwojem techniki i tzw. rewolucją przemysłową pojawiła sie potrzeba przemieszczania. Większość doświadczeń w tym temacie dotyczyła praktycznie mórz i oceanów. Ponieważ rozwój przemysłowej produkcji towarów, a co za tym idzie popyt pojawiła sie konieczność transportu towarów. Wtedy właśnie rozwinął sie transport rzeczny. Ponieważ w tamtych latach pływało sie wykorzystując siły natury ( wiatr, nurt rzeki ) podróż rzeką mogła trwać tygodniami. I właśnie dlatego pojawiała sie potrzeba w miarę komfortowego mieszkania na wodzie. 

Drugi powód rozwoju DNW na początku XX w jest o dziwo ten sam co w XXI w. Chodzi o ceny gruntów i ziemi. W większości miast Europy i nie tylko rzeki przepływają przez centrum miasta. W większości miast kupienie w dobrej cenie działki pod dom w centrum miasta graniczy z cudem. Terenów pozostało praktycznie niewiele, a to co można kupić to diabelnie drogie działki, które kupują firmy np pod hotele. Tak więc jeśli ktoś chciałby móc mieszkać w centrum to mając DNW może nie mieć z tym problemów. Krajem europejskim, w którym DNW rozwijały sie najszybciej była Holandia. Głównym powodem jest położenie tego kraju. Wg różnych źródeł od 60-75 powierzchni kraju leży pod poziomem morza. 

Więcej o historii Odry we Wrocławiu tutaj >>>

Więcej o DNW na świecie  tutaj >>>

          

                                 + powiększ                                          + powiększ                                         + powiększ

^ powrót
10 PRAWD O DOMACH NA WODZIE


Nie taki diabeł straszny

Wiele miesięcy zgłębiania tematu DNW sprawiło że stworzyłem 10 prawd o DNW. Pozbierałem w nich wszystkie pytania, leki, obawy, wątpliwości, które usłyszałem.  Poniżej najbardziej rzetelnie i uczciwie postarałem sie wymienić Zalety i Wady DNW. Jeśli ktoś ma inne spojrzenie na ten temat chętnie podejmę dyskusję tutaj >>>

1.

W DNW można mieszkać przez cały rok.

2.

DNW nie jest na stałe związany z dnem/gruntem (nie jest to dom na palach).

3.

Dla DNW nie musisz kupować działki budowlanej.

4.

DNW może być prawdziwym domem ze wszelkimi wygodami.

5.

Prąd z brzegu, na wodę i ścieki potrzebne są zbiorniki, gaz z butli, ogrzewanie podłogowe.

6.

Podczas powodzi jedynie DNW ocaleje.

7.

Klasyczny DNW nie ma własnego napędu.

8.

W Polsce nie ma czytelnych przepisów pod które podlega DNW.

9.

W DNW nie ma meldunku i nie przyjdzie listonosz.

10.

W DNW widok z okna możesz zmieniać tak często jak masz ochotę! 

Tradycyjne realia...:(

 

Stara mądrość mówi o tym, że prawdziwy mężczyzna w życiu musi zbudować dom, posadzić drzewo i dorobić sie syna ( mam już córkę :) . Z posadzeniem drzewa praktycznie nie ma problemu, sadzonki sprzedają już nawet w hipermarketach po 3,99 zł. Z posiadaniem dziecka myślę, że również można sobie poradzić choć ze znalezieniem odpowiedniej żony lub partnerki nie zawsze jest łatwo. Natomiast w temacie domu współczesne czasy wcale tego nie ułatwiają. Problem największym są pieniądze lub raczej ich brak. Aby zbudować dom, który zadowoli wszystkich w rodzinie trzeba z różnym niespodziankami wydać od 300.000 zł + min 100.000 zł na działkę (koszty w 2006 r.). Do tego niespodzianki i zachcianki, i jak nic wyjdzie 400-500 tyś zł. Dla właścicieli dużej ilości "wypchanych skarpet" problemu nie ma. Jednak jeśli ktoś ma ok. 30 lat, średnią pracę i rosnące potrzeby może posiłkować się kredytem. Oczywiście aby utrzymać jego spłatę musi ciągle posiadać "średnią pracę" i również warto pamiętać, że realny koszt takiego domu może wynieść nawet 800.000 zł.

 

 

Diabeł tkwi w ( tradycyjnych ) szczegółach...

 

Jeśli zastanowić się dokładnie jakie składnik dają nam koszt domu można zauważyć, że sporą pozycją jest działka. Oczywiście z jednej strony kupno działki w dobry miejscu jest dobrą lokatą. Takie myślenie ma jednak sens jeśli działka nie jest kupiona z kredytu...:) Jak zapewne wszyscy wiedzą działka może być różna. Baaardzo rzadko można trafić na tanią działkę z pięknym widokiem, blisko centrum, bez uciążliwych sąsiadów. Codzienna praktyka pokazuje, że kupuję się działkę o pow. ok. 500m2, między innymi podobnymi działkami. Często po czasie okazuje się również, że na ładnym widoku jaki sobie wybraliśmy budują się inne, nie zawsze podobające się nam domki. W temacie sąsiadów nie będę się rozpisywać, powiem tylko, że nawet przy 37 mln. Polaków (w 2006 r.), może się okazać że każdy ma inny charakter i choćby upodobania muzyczne.

 

Dodatkowo trzeba pamiętać, że budowa klasycznego domu posadowionego w gruncie wymaga respektowania wielu praw i ustaw ze wszelkimi konsekwencjami. Nie wszyscy rozumiemy, ale niejako musimy akceptować fakt, że tylko z powodu, że nasz dom jest w gruncie musimy wydawać więcej pieniędzy. Wspomnę tylko o opłatach w księgach wieczystych, albo opłaty za fachowców z uprawnieniami, którzy muszą odebrać różne instalację, geodetów, itp. Nie bez znaczenie są również obowiązki formalne oraz profesjonalne prowadzenie dokumentów tak aby na końcu Urząd wydał nam pozwolenie na zasiedlenie. 

 

Można oczywiście udać się do jednej z wielu firm developerskich i zakupić gotowy dom. Trzeba jednak pamiętać, że Panowie robią to dla pieniędzy, a dobry zysk to szybki zysk. W związku z tym zaryzykuję tezę, że przez pośpiech nie wszystkie domy budowane są dobrze. Oczywiście problemy z tym związane rozwiązywać będą musiały nasze dzieci....:)

 

 

A może inaczej, 1...2...3 !

 

Oczywiście wszyscy znają zasadę, że inaczej nie zawsze znaczy lepiej. W przypadku DNW jednak na prawdę jest LEPIEJ! Dlaczego:

 

Po pierwsze: Nie wydajemy pieniędzy na działkę do której jesteśmy przywiązani i która przez wiele lat nie jest fizycznie nasza. 

Po drugie: Na projekt techniczny może wydamy troszkę więcej, ale za to oszczędzimy dużo na wszelkich pozwoleniach, czasie i fachowcach, których trzeba zamawiać jeśli buduje się klasyczny dom.

Po trzecie: W mentalności wielu Polaków pokutuje jeszcze przekonanie, że w życiu jeśli dom, to jeden i w jednym miejscu. Takie wzorce wynikają głównie z doświadczeń socjalistycznej Polski. Z DNW ten temat wymaga na początek zmiany w myśleniu. Jeśli ktoś potrafi zmienić nastawienie bardzo łatwo może zobaczyć, że nie ma sensu przywiązywać się z domem do jednego miejsca. Zmiana widoku i otoczenia co 3-4 lata może stanowić dużą zaletę.


^ powrót

Pierwszy w Polsce DOM NA WODZIE


Inaczej znaczy lepiej i taniej 
Z powodów, które wymieniłem powyżej również ja chcę mieć swój DNW. Na tę myśl wpadłem w styczniu 2005 roku. Od samego początku idea ta wciągała mnie coraz bardziej. Historia następnych miesięcy pokazała, że wciągnąłem sie w temat bardzo mocno....:)

Kalendarium budowy pierwszego DNW tutaj >>>

Projekty, opis i całą resztę opisuję tutaj >>>

+ powiększ

 

 


^ powrót

 

 

     

Partnerzy DNW

 

Patroni i Przyjaciele DNW

Menu DNW:

Domy Na Wodzie:  Co i dlaczego  I  Gdzie i kiedy   I Bezpieczeństwo  I  Wybór miejsca   I  Jak zbudować

Kalendarium:  2005  I  2006 I  2007 

Partnerzy:  Partnerzy DNW  I  Patroni medialni  I  Przyjaciele  I  Chcesz pomóc?

Napisali o DNW

Aktualności:  Hydrologia  I  Wodowanie

Galeria:  Wrocław  I  Stary Wrocław  I  Szczecin  I  Świat

Księga Gości  

Ciekawe:  Ciekawe Świat

Kontakt  

Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved Copyright

© 2006 by DomyNaWodzie.pl