|
|
|
|
Poniżej przedstawię podstawowe parametry na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze miejsca pod cumowanie Domu Na Wodzie. Przestrzegam przed pochopnym wyborem miejsca. Siły natury, otoczenie oraz czynniki zewnętrzne potrafią mieć bardzo duży wpływ na wybór miejsca cumowania. Kwestie techniczne cumowania i dostępu mediów opisałem tutaj >>>
BEZPIECZEŃSTWOBezpieczeństwo powodziowe
Jest to praktycznie najważniejszy parametr jaki należy przyjąć przy wyborze miejsca do cumowania. Wszystkie inne uwarunkowania wymienione poniżej są rozwiązywalne, a przede wszystkim przewidywalne. Zmiany klimatycznie jakie mają miejsce od ostatniej dekady sprawiają, że zjawiska atmosferycznie coraz częściej są nagłe i gwałtowne.
PORY ROKU. Wszyscy miejsce do cumowania oceniają najczęściej powierzchownie przy idealnej pogodzie i w pełnym słońcu. Oczywiście dobre miejsce, które w wakacje przypomina kurorty ma wiele uroku. Osobiście, szczerze doradzam aby każde miejsce, które się Wam spodoba odwiedzić również podczas wiosennych roztopów, upalnego lata, mroźnej zimy. Bardzo pomocne będzie prowadzenie dokumentacji fotograficzne.
POWÓDŹ. Warto abyś wiedział, że alarmy powodziowe i powodzie w Polsce najczęściej mają miejsce 3 razy w roku: - marzec-kwiecień - czerwiec-lipiec - wrzesień
Ważne: Za mało mam miejsca aby w pełni opisać tutaj zjawisko powodzi, ale wiem że warto przeczytać przeczytać poniższe materiały. Opracowania pochodzą ze strony:
Hydrologiczne przyczyny powodzi Klasyfikacja i wielkość wezbrań Powódź w wymiarze fizycznym, społecznym i gospodarczymi Antropogeniczne przyczyny wzrostu zagrożenia Zagrożenie powodziowe od strony rzek
Tak czy owak każdy kto będzie chciał mieszkać w DNW musi mieć stały kontakt z RZGW (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej). Tutaj znajdziesz adresy wszystkich:
Bezpieczeństwo przeciw pożarowe
Jest to równie ważny parametr jak stany wody. Charakter konstrukcji każdego Domu Na Wodzie ma pewne powtarzalne elementy. Pamiętaj, że wszystkie DNW mają mało wspólnego z klasycznym budynkiem murowanym z cegły lub bloczków betonowych. Część konstrukcyjna (mieszkalna, nawodna) ze względów technicznych musi być wykonana z lekkich materiałów. Głównie dlatego, że 1m3 muru z cegły waży kilkaset kilogramów i dla utrzymania domu z cegły trzeba by jak pływadło używać statek, który samej wyporności musi mieć pow. 500 t. Odradzam ten kierunek głównie dlatego, że taniej będzie zakupić całą kamienicę ( i to nawet w Rynku ) :-) Wszystkie lekkie materiały konstrukcyjno-budowlane z założenia są słabo odporne na ogień. Z tego też powodu niezbędne jest wykonania odpowiednich zabezpieczeń ogniochronnych elementów drewnianych. Spokoj zapewni najbardziej podstawowa instalacja alarmowa ze zwykłymi czujkami dymu. Oczywiście pogodzić się trzeba z widokiem gaśnicy jako stały element dekoracyjny w domu. Na pewno i bezwzględnie wybierając miejsce do cumowania musisz przewidzieć ewentualny dojazd samochodu Straży Pożarnej. Bezpieczeństwo przeciwłamaniowe
Jeśli kiedykolwiek padłeś ofiarą kradzieży na pewno znasz to uczucie. Takie pomieszane poczucie bezsilności i wściekłości. Wiem, że nikt świadomie nie będzie narażał siebie na takie doznania. Jednak często jest tak, że przez zjawisko świadomego lub nieświadomego zaniechania życie (złodzieje) nas zaskakuje.
Uniknięcie takich przygód jest stosunkowo proste. Należy wybrać miejsce, które nie jest na odludziu. Bardzo pomocny będzie podnoszony trap. Równie skuteczna będzie instalacja alarmowa, która poprzez głośnik na zewnątrz powiadomi otoczenie, że na Twoim DNW są niepożądani goście. Ważne jest również aby w sąsiedztwie mieszkali przychylni Tobie sąsiedzi. Oczywiście idealne byłoby cumowania po kilka DNW i wzajemne dozorowanie. Trochę jeszcze wody upłynie zanim będą takie osiedla DNW, ale przecież wszystko przed nami...:) Ważne: Przy wyborze miejsca niezbędne jest aby możliwie blisko mogły podjechać: Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Policja jak również beczkowóz z wodą.
| ||||||
|
|